پایگاه خبری تحلیلی دیار مشرق ۲۴

۱۴۰۱/۱۰/۸ - ساعت ۱۲:۵۰

خراسان شمالی در خطر سقوط طلاق و اعتیاد/ آسیب‌های اجتماعی گریبان‌گیر حاشیه شهر

مرکز استان خراسان شمالی به دلیل آمار بالای سکونت مردم در حاشیه شهر با مشکلات عدیده‌ای در حوزه‌های مختلف آسیب‌های اجتماعی درگیراست.

به گزارش‌ پایگاه خبری دیار مشرق۲۴ به نقل از خبرگزاری تسنیم از بجنورد ، مرکز استان خراسان شمالی به دلیل آمار بالای سکونت مردم در حاشیه شهر با مشکلات عدیده‌ای در حوزه‌های مختلف آسیب‌های اجتماعی درگیر است.

 

با توجه به آمارها متاسفانه شاهد افزایش روزافزون آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق، اعتیاد، سرقت و بسیاری دیگر از این آسیب‌ها در استان هستیم که لزوم توجه بیشتر دستگاه‌های متولی امر را می‌طلبد تا با برنامه ریزی از رشد این آسیب‌ها جلوگیری شود.

 

اگر چه خراسان شمالی در سال گذشته رتبه نخست کشور در شاخص ازدواج را کسب کرد اما با توجه به رتبه خراسان شمالی و آمارهای نگران کننده استان در حوزه طلاق و این که در سال گذشته خراسان شمالی رتبه 9کشور در حوزه طلاق را کسب کرد باید هر چه زودتر در این راستا اقداماتی انجام گیرد.

 

خودکشی یکی دیگر از این آسیب‌های اجتماعی است که با توجه به مسائل و مشکلات مالی و فقر حاکم در مناطق حاشیه شهر بجنورد روند افزایشی به خود گرفته است و متاسفانه شاهد و بروز این پدیده شوم در بین جوانان و نوجوانان هستیم. حضور بیش از پیش دستگاه‌های فرهنگی و اجرای برنامه فرهنگی، ورزشی و اجتماعی در راستای پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان ساکن در این مناطق خود زمینه کاهش این مشکلات را فراهم می‌کند.

نبود زیر ساخت در راستای فعالیت های ورزشی و فرهنگی نیز خود دلیلی بر افزایش این مشکلات است. بیشتر مناطق حاشیه شهر سهم بسیار اندکی در توسعه خدمات شهری بخصوص فعالیت‌های فوق برنامه و ورزشی برای جوانان و نوجوانان از جمله سالن‌های ورزشی، زمین فوتبال و استخر عمومی دارند که با تامین این کمبودها می‌توان به کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک شایانی کرد.

طلاق و خودکشی دو نمونه از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی خراسان شمالی است

 

رضایی کارشناس علوم اجتماعی با اشاره به آمار بالای طلاق و خودکشی در استان، اظهار داشت: طلاق و خودکشی دو نمونه از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی استان هستند که باید هر چه زودتر از طریق ریشه‌یابی و برنامه ریزی در راستای کاهش این آسیب‌ها اقداماتی انجام گیرد.

 

وی یکی از دلایل این آسیب‌ها را بی سوادی ویا کم سوادی خانواده ها و جوانان برشمرد و افزود: در راستای کاهش این آسیب‌ها نه تنها آموزش و پرورش و نهضت سواد آموزی استان بلکه تمام دستگاه‌ها باید همت کنند تا با ریشه‌کن کردن بی‌سوادی بسیاری از این مشکلات رفع گردد.

 

کارشناس مسائل اجتماعی در پایان گفت: با تلاش در راستای ارتقای سطح سواد در جامعه و ارتقای سطح سواد در استان و توانمند شدن افراد بار سنگینی از روی دوش نهادهای حمایتی برداشته می‌شود. همچنین در راستای توانمند سازی ساکنین حاشیه شهر باید طرح‌هایی با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای استان اجرا گردد تا با آموزش این افراد مشکلات مربوط به بیکاری ساکنین این مناطق رفع گردد.

نیما مرادی خبرنگار
اخبار مرتبط