پایگاه خبری تحلیلی دیار مشرق ۲۴

۱۴۰۲/۱/۱۰ - ساعت ۱۶:۱۵

آزادی ۱۹۲ زندانی جرائم غیرعمد با ۹۴ میلیارد تومان بدهی در خراسان‌شمالی

رئیس کل دادگستری استان از آزادی ۱۹۲ زندانی مرتکب جرائم غیرعمدی و دارای محکومیت های مالی در خراسان شمالی طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری دیار مشرق۲۴،حجت الإسلام والمسلمین رضا براتی زاده، رئیس کل دادگستری خراسان شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد اظهار کرد: در سال گذشته، ۱۹۲ زندانی مرتکب جرائم غیرعمدی و یا دارای محکومیت های مالی که شامل ۱۸۶ نفر مرد و ۶ نفر زن بودند از طریق جلب رضایت شکات، حمایت های مالی افراد خیر و نیکوکار، اعطاء تسهیلات، پذیرش تقاضاهای اعسار و تقسیط محکوم به و نیز مساعدت های ستاد دیه استان آزاد شدند و به آغوش گرم و صمیمی خانواده های خود بازگشتند.

 

وی گفت: با پیگیری های شبانه روزی و پیوسته واحدهای صلح و سازش و اعضاء شوراهای حل اختلاف زندان، شکات بخشی از مطالبات قانونی خود معادل مبلغ ۵۹ میلیارد تومان- گذشت نمودند و بعلاوه ستاد دیه استان نیز مبلغ ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان را تأمین کرد.

 

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی افزود: از طرف دیگر با اعطاء مبلغ ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی به مددجویان و بعلاوه با پرداخت مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سوی زندانیان، زمینه های آزادی ۱۹۲ زندانی یاد شده برقرار شد.

 

براتی زاده میزان کلی بدهی زندانیان آزاد شده را ۹۴ میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: توصیف این اقدام شکات که از بخش مهمی از مطالبات خود صرفنظر کردند و نیز وصف عمل خداپسندانه افراد خیر و نیکوکار که با مساعدت های مالی خود برای کمک به هم نوعان خود عاشقانه، خالصانه و صادقانه پا به میدان گذاشتند آنقدر نزد خداوند متعال واجد آثار و برکات اخروی و معنوی است که در دنیای ما در قالب کلمات و جملات نمی گنجد.

 

رئیس کل دادگستری استان همچنین به تقسیط ۲۵ میلیارد تومان از بدهی محکومان مالی در نتیجه احکام صادره نیز اشاره و اظهار کرد: قبول اعسار و تقسیط بدهی تعدادی از محکومین مالی و مرتکبین جرائم غیرعمدی که به موجب احکام قضایی صادره از سوی قضات رسیدگی کننده صورت پذیرفت از دیگر عوامل تأثیرگذار و تسهیل کننده این فرایند به شمار می رود.

 

براتی زاده با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۱۰۲ زندانی دیگر مرتکب جرائم غیرعمدی و یا دارای محکومیت های مالی هستند که همچنان در زندان های استان در بازداشت به سر می برند، میزان بدهی این افراد را ۵۶ میلیارد تومان اعلام و از هم استانی ها به ویژه افراد خیر و نیکوکار خواست با کمک های مالی خود زمینه های آزادی زندانیان باقی مانده را نیز فراهم سازند.

اخبار مرتبط