پایگاه خبری تحلیلی دیار مشرق ۲۴

۱۴۰۲/۲/۳ - ساعت ۱۲:۳۱

از طرح آبرسانی غدیر چه‌ خبر؟

معاون عمرانی استاندار خوزستان با اشاره مصوبات سفر قبل رئیس‌جمهور به خوزستان گفت: کل مصوبات ۷۷ بوده که ۲۲ مصوبه محقق شده، ۴۵ مصوبه در حال اجراست و ‌۱۰ مصوبه نیز در دست پیگیری است.

محمد خانچی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در اهوازبا اشاره به سفرهای رئیس جمهور به استان خوزستان اظهار داشت: سفر استانی دور اول رئیس جمهور به استان خوزستان در ششم مردادماه سال 1400، به شهرستان اندیکا در دهم آبان سال 1400، شهرستان‌های آبادان و خرمشهر اسفند ماه 1400 و به شهرستان دزفول منطقه احمد فداله در یازدهم شهریور 1401 بود.

‌تعداد کل پروژه‌های مصوب سفر اول

وی در ادامه با بیان اینکه تعداد کل پروژه‌های مصوب سفر اول 77 مصوبه به‌ارزش بیش از 74 میلیارد تومان بوده است گفت: همچنین تعداد مصوبات سفر به اندیکا 55 مصوبه به‌ارزش بیش از دوهزار و 300 میلیارد تومان بوده که مصوبات سفر به آبادان طرح توسعه شهرهای آبادان و خرمشهر تهیه و تنظیم شده و در شرف ابلاغ است.

وی درباره مصوبات سفر رئیس جمهور به احمد فداله گفت: همچنین تعداد مصوبات سفر به احمد فداله دزفول 21 مصوبه و به‌ارزش 220 میلیارد تومان بوده است.

خانچی با اعلام اینکه تعداد پروژه‌های مصوب اعتباری 48 مصوبه، تعداد پروژه‌های مصوب غیراعتباری 25 مصوبه بوده است گفت: مصوبات سفر 4 مصوبه و ایجاد نوزده هزار و 500 طرح اشتغال و نیز ایجاد بیش از 57 هزار فرصت شغلی، همچنین مصوبات محرومیت‌زدایی 10 مصوبه به‌ارزش یک‌هزار و 700 میلیارد تومان بوده است.

معاون ‌عمرانی استاندار خوزستان راجع به تعداد کل مصوبات گفت: تعداد کل مصوبات 77 بوده ‌است که 22 مصوبه محقق شد و 45 مصوبه در حال اجرا و نیز 10 مصوبه در دست پیگیری است.

آخرین وضعیت پروژه آبرسانی غدیر

وی درباره پروژه طرح میان‌مدت آب غدیر گفت: طرح جامع آبرسانی غدیر با هدف تأمین آب 26 شهر و یک‌هزار روستای استان خوزستان در حال اجراست، این طرح 52 درصد جمعیت استان به‌میزان 4.7 میلیون مترمکعب را در افق سال 1425 تأمین می‌کند.

معاون استاندار خوزستان گفت: در زمان حاضر آب این طرح از منابع رودخانه کرخه تأمین می‌شود که با تکمیل اجزای باقیمانده طرح منابع آب رودخانه دز، جانشین منبع فعلی تأمین آن می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان در ادامه گفت: با توجه به اعتبارات قابل توجه و پیچیدگی فنی اجزاء باقیمانده طرح آبرسانی غدیر در سفر ریاست ‌جمهوری به استان خوزستان و تأکید آیت الله رئیسی و وزیر ‌نیرو مقرر شد یک طرح میان‌مدت اجرایی شود تا مردم استان خوزستان در کمترین زمان ممکن، از نعمت آب باکیفیت (منابع رودخانه دز) بهره‌مند شوند.

وی با ابراز اینکه سازمان آب و برق خوزستان طرح میان‌مدت آبرسانی غدیر را در دستور کار قرار داد و این طرح بلافاصله پس از سفر ریاست‌جمهوری به استان خوزستان آغاز شد و در حال اجرا و مراحل پایانی خود است گفت: هدف از اجرای این طرح علاوه بر جایگزین کردن منابع آبی رودخانه دز به‌جای بخشی از منابع رودخانه کرخه، افزایش کمی تأمین آب از منابع رودخانه کرخه هم است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح شاهد افزایش کمی 100درصدی و کیفی به‌میزان 50 درصد در طرح آبرسانی غدیر باشیم.

پروژه طرح جامع شبکه فاضلاب شهر اهواز

خانچی در خصوص پروژه طرح جامع شبکه فاضلاب شهر اهواز گفت: طرح جامع فاضلاب اهواز با پیشرفت فیزیکی 38 درصد قبل از سفر ریاست‌جمهور در مصوبات سفر ریاست‌جمهور قرار گرفت و تا کنون پیشرفت فیزیکی این پروژه به 46 درصد رسیده است.

وی در ادامه راجع به جزییات این پروژه یادآور شد: شبکه جمع‌آوری فاضلاب اهواز با قدمت 30ساله و شامل 186 باب ایستگاه پمپاژ و منهول پمپ و دو هزار و 300 کیلومتر شبکه جمع‌آوری خطوط اصلی و انتقال است که حدود 1100 کیلومتر آن (حدود 48 درصد) فرسوده و نامناسب است.

خانچی گفت: کلیات طرح جامع فاضلاب اهواز برای بهبودی و علاج‌بخشی شامل 176 کیلومتر کلکتور، 514 کیلومتر شبکه جمع‌آوری، 1968 کیلومتر انشعابات فاضلاب و با 69 ایستگاه پمپاژ اصلی و فرعی است که پیشرفت فیزیکی تاکنون 57 درصد است.

این مقام مسئول در ادامه به اهداف طرح اشاره کرد و گفت: اجرای بخشی از سیستم جمع‌آوری و انتقال فاضلاب کلان‌شهر اهواز و شهرستان کارون و انتقال آن تا تصفیه‌خانه شرق و غرب اهواز؛ که تاکنون 35 درصد از کل این عملیات انجام شده است، همچنین احداث و بهسازی 25 ایستگاه پمپاژ فاضلاب که تاکنون 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و نیز کاهش و حذف مشکلات و خطرات زیست‌محیطی متأثر از جمع‌آوری نامناسب فاضلاب شهری از جمله اهداف این طرح بوده است.

بازسازی مناطق زلزله‌زده اندیکا

خانچی درباره بازسازی مناطق زلزله‌زده اندیکا گفت: ساخت بیش از 900 واحد مسکونی، تعمیر حدود 3هزار واحد آسیب‌دیده، ساخت جاده دسترسی روستای سرشط، بهسازی بیش از 200 کیلومتر مسیر روستایی، بازسازی 13 مدرسه، تعمیر حدود 70 مدرسه و احداث و تعمیر حدود 30 خانه بهداشت از جمله اقدامات دولت در اندیکا بوده است.

اخبار مرتبط