پایگاه خبری تحلیلی دیار مشرق ۲۴

۱۴۰۲/۲/۵ - ساعت ۱۱:۲۵

فاز اول طرح اتصال متقابل پیام‌رسان‌های ایرانی رونمایی شد

فاز اول طرح اتصال متقابل پیام‌رسان‌های ایرانی امروز با حضور وزیر ارتباطات رونمایی شد.

قابلیت اینترکانکشن چند روزی است که برروی چهار پیام‌رسان داخلی فعال شده است و فاز اول این قابلیت امروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات و دیگر مسولان و مدیرعامل پیام‌رسان‌ها رسما رونمایی شد.

عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در  این مراسم اظهار کرد: امروز روز بزرگی در صنعت پیام‌رسان‌های داخلی و روز به یاد ماندنی و نقطه عطفی در این صنعت است.

وی افزود: سیاست وزارت ارتباطات از ابتدای زمانی که مسوولیت آن را برعهده گرفته‌ام، حمایت از توسعه خدمات پیام‌رسان‌های بومی است و این یک اصل است که ما از انواع خدمات مبتنی بر فناوری برای مردم حمایت کنیم. در همین محدوده بحث توسعه خدمات شبکه های اجتماعی و پیام رسان‌های داخلی مورد اولویت قرار گرفت. در دولت سیزدهم درصددیم تا از  پیام رسان‌های داخلی حمایت کنیم و هدف این است که روز به روز بر کیفیت آنها افزود شود.

زارع پور ادامه داد: سال گذشته با شرایطی روبه‌رو شدیم و در آن زمان مسوولیت وزارت ارتباطات چند برابر شد و تمام تلاش خود را انجام دادیم تا تمام زیرساخت‌های لازم را در پیام رسان‌ها برای مردم ایجاد کنیم. با تلاش مجموعه همکاران و سایر مجموعه‌ها توانستیم امکانات خوبی را در پیام‌رسان‌ها داخلی ایجاد کنیم و نتیجه آن هم این است که روز به روز بر کاربران آنها افزوده می‌شود. در هیچ‌یک از پیام‌رسان‌ها مشکل خاصی نداشتیم و سیاست این وزارت خانه حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی است تا خدمات پایدارتر و با کیفیت‌تری را ارایه کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: همچنین درصدی از کاربران پیام رسان‌های داخلی، خارجی هستند. این قابلیتی که ایجاد شد بر اساس یک نیاز بود و تنوع پیام‌رسان در حال تبدیل شدن به یک تهدید بود. همچنین این مساله یک جهت گیری جهانی است و در این دو روز، هجمه‌هایی درباره این طرح انجام شد، در حالی که اگر اروپا این کار را انجام می‌داد، همه تعریف می‌کردند، اما این طرح در ایران و با کمک جوانان ایرانی انجام شد.

وی در ادامه سخنانش بیان کرد: استانداردهای ایمنی در این قابلیت وجود دارد و این مسیری است که در دنیا شکل گرفته است، برای جلوگیری از انحصار و ایجاد رقابت.‌ همچنین در دنیا قوانین سخت گیرانه‌ای در این زمینه وجود دارد و کشوری که آینده دیجیتال نداشته باشد، از روی کره زمین حذف می‌شود، اما سیاست وزارت ارتباطات حمایت تمام قد از پیام‌رسان و سکوهای داخلی است و خود را موظف می‌دانیم هرچه قدر ظرفیت داریم از سکوها و پلتفرم‌های داخلی حمایت و امکانات با کیفیت را برای مردم فراهم کنیم.

اخبار مرتبط