پایگاه خبری تحلیلی دیار مشرق ۲۴

۱۴۰۲/۵/۳۱ - ساعت ۱۴:۳۴

رشد ۳۷۲ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی خراسان‌شمالی در دولت سیزدهم

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی خراسان شمالی گفت: میزان جذب سرمایه خارجی استان در دولت سیزدهم نسبت به دولت قبل ۳۷۲ درصد افزایش یافت که این امر نشان از اهتمام مسئولان برای رونق اقتصادی دارد.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی خراسان شمالی گفت: میزان جذب سرمایه خارجی استان در دولت سیزدهم نسبت به دولت قبل ۳۷۲ درصد افزایش یافت که این امر نشان از اهتمام مسئولان برای رونق اقتصادی دارد.

محمد رحمانی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در دولت سیزدهم، پنج مجوز سرمایه‌گذاری خارجی صادر شده و طبق آن ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۸۰۰ دلار سرمایه خارجی در استان جلب شد.

وی افزود: در ۲ سال گذشته از مبلغ پیش بینی شده و جلب شده تاکنون یک میلیون و ۷۵۰ هزار و ۵۲۹ دلار سرمایه خارجی در استان ثبت سرمایه و جذب‌ شده است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی خراسان شمالی تصریح کرد: پروژه‌های تولید گاز سنتز صنعتی به ارزش ۲.۷ میلیون دلار، نیروگاه (CHP) مولد مقیاس کوچک به ظرفیت پنج مگاوات به ارزش ۴.۸ میلیون دلار، پروژه مجتمع گردشگری به ارزش ۵۰۰ هزار دلار، پروژه آلومینیوم فلوراید به ارزش ۲ میلیون دلار و پروژه تولید جعبه مقوایی از مقوای دوبلکس به ارزش ۵۰۰ هزار دلار با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه خراسان شمالی با ۲۶ کشور دنیا مراوده تجاری دارد، افزود: این پروژه ها با مشارکت سرمایه گذاران از کشورهای امارات، آلمان، سویس و چین در حال اجرا و اتمام است.

خراسان شمالی با دارا بودن یک میلیون نفر جمعیت که ۴۴ درصد آن ها در روستاها زندگی می کنند، دارای ۹ شهرک و ۹ ناحیه صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی است.

در نواحی و شهرک های صنعتی این استان ۳۲۷ واحد صنعتی جواز بهره برداری دارند که میزان اشتغالزایی آن ها ۴ هزار و ۹۱۱ نفر و میزان سرمایه گذاری در این واحد ها نیز ۸هزار و ۶۲۰ میلیارد ریال است.

استان خراسان شمالی با داشتن واحدهای بزرگ صنعتی چون پتروشیمی، فولاد و لوله گستر اسفراین و آلومینای جاجرم در رتبه هفدهم استان های برخوردار از واحدهای بزرگ صنعتی قرار دارد و حدود ۴۰۰ واحد صنعتی کوچک نیز در این استان فعال است که حدود چهار هزار نفر در آن اشتغال دارند.

اخبار مرتبط