پایگاه خبری تحلیلی دیار مشرق ۲۴

۱۴۰۳/۲/۲۵ - ساعت ۱۶:۵۲

«ایران» جوان‌تر می‌شود؛ نرخ باروری در ۱۵ استان کشور افزایش یافت

دبیر ستاد ملی جمعیت ظهر امروز در نشست خبری با رسانه‌ها آخرین دستاوردهای دولت در حوزه اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را تشریح کرد.

شکیبا محبی تبار دبیر ستاد ملی جمعیت ظهر امروز در نشست رسانه ای با موضوع دومین رویداد اهدای جایزه ملی جوانی جمعیت در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری اظهار کرد: رویداد اهدای جایزه ملی جوانی جمعیت هفته اینده صورت می‌گیرد و عناوین نهایی شده هفته جمعیت را اعلام کرده ایم. امیدواریم که رسانه ها کمک کنند که عناوین حداکثر تاثیر را داشته باشد.به گزارش خبرنگار رفاه خبرگزاري فارس، دبیرستاد ملی جمعیت افزود: جایزه ملی جمعیت روز اول هفته جمعیت با عنوان خانواده با حضور رئیس جمهور به برگزیدگان اهدا می شود.دبیرستاد ملی جمعیت گفت: دولت سیزدهم برای بهره برداری از فرصت حفظ جمعیت تمام توان خود را با کار گرفته و نتایج خوبی را گرفته است.روستاها در تمام جوامع انسانی جایگاه های مولد هستند و هنوز فعالیت خانواده بکر و با نقش های بسیار زیبا در آن دیده می شود.وی یاداور شد: پس از تشکیل دولت سیزدهم و ابلاغ قانون حمایت از خانواده فعالیت های بسیاری شکل گرفت و مجموعه های مختلف تلاش کردند تا اقدامات مطلوبی صورت بگیرد.

محبی تبار به برخی از اقدامات دولت در راستای جوانی جمعیت اشاره کرد و گفت: دولت به منظور اجرای مفاد قانون جوانی جمعیت تلاش کرد تا بالغ بر ۸۰ هزار قطعه زمین را به خانوده های دارای سه فرزند به بالا است در استان های کشور اهدا کند و اخیرا هم این اقدام از سوی رئیس جمهور در قم اجرا شد. اجرای ماده ۴قانون جوانی جمعیت مورد استقبال خانواده ها قرار گرفته است و حتی اختیارات فروش و ساخت و ساز به خانواده ها واگذار شده است.

وی از حمایت زنان روستایی دارای سه فرزند و بیشتر از سوی دولت خبر داد و گفت: بهمن ماه سال گذشته بیمه مادران و زنان دارای سه فرزند عشایر و روستاها عملیاتی شده و صندوق بیمه روستایی کار را شروع کرده و تعداد قابل توجهی از مادران بیمه شدند.وی اضافه کرد: یکی از دستاوردهای دولت، ماده ۵ قانون است که تخفیفات ساخت و ساز برای خانواده ها ارائه شده است. همچنین تخفیف ۵۰ درصدی در انشعابات آب و برق و خدمات دیگر برای ساخت مسکن توسط شهرداری‌ها و و‌زارت نیرو انجام شده است.
وی یادآور شد: احداث و تکمیل و تجهیز خوابگاه های دانشجویی یکی از آن موادی است که در قانون آمده است، این اقدامات از سوی دو وزارتخانه بهداشت و علوم در حال پیگیری است و تاکنون قریب به هزار و ۱۰۰ خوابگاه متاهلی در کشور ایجاد شده است.
محتبی تبار عنوان کرد: یکی دیگر از اقدامات دولت در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اعطای وام های فرزند آوری است که سال گذشته حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار وام توانسته از مزایای این وام برخودار باشند. از سال ۱۳۹۹ انباشتی از وام های ازدواج هم صورت گرفته بود که سال گذشته با همت آقای رئیس جمهور حجم بسیاری از وام های ازدواج پرداخت و صف انتظار به وضعیت نسبتا مطلوبی رسیده و تلاش خواهد شد تا به نقطه مطلوب برسیم. در همین راستا براساس آخرین آمارها قریب به ۲۰۳ همت وام به زوجین ایرانی پرداخت شده است.دبیر ستاد ملی جمعیت تأکید کرد: اعطای سهام بورس به خانواده ها نیز صورت گرفت و تاکنون ۶۵۷هزار نفر ثبت نام کرده اند از این میزانبه ۲۳۹ هزار نفر این سهام پرداخت شده است.وی درباره طرح دولت برای حمایت از زنان دارای فرزند شیرخوار بیان کرد: بسته تغذیه ای و بهداشتی رایگان هم پیگیری شد و با همت وزارت رفاه و بهداشت بسته هه تعریف و همین امسال به بهره برداری رسید. به همین منظور طرح کالابرگ طرح یسنا یکی از اقداماتی بود که به دهک های یک تا ۵ پرداخت شد./فارس

 

نیما مرادی خبرنگار
اخبار مرتبط